• Home

Novinky - Únor 2019

Cestou necestou a Zlatovláska

Tradiční adventní podvečer v dominikánském klášteře (18.12.) byl zahájen vernisáží výstavy Cestou necestou. Autory vystavených děl jsou studenti výtvarného oboru místní ZUŠ, který vede Markéta Váchalová Vojtíšková. Po malém pohoštění jsme se přesunuli do refektáře kláštera, kde jsme mohli zhlédnout muzikálové provedení pohádky Zlatovláska. Na představení se podílel literárně-divadelní obor pod vedením MgA. Marka Sýkory, pěvecký sbor ZUŠ „Noktuelky“ pod vedením Mgr. Lucie Martínkové a souborová hra pod vedením pana učitele Tomáše Hybranta. Návštěvníci adventního podvečera si na závěr mohli domů odnést Betlémské světlo.    

Tříkrálová sbírka

Letošní Tříkrálové sbírky organizované Charitou ČR se účastnilo 6 dospělých a spousta dětí. Letos jsme totiž koledovali nejen o tříkrálovém víkendu 5. – 6.1., ale i ve čtvrtek 3.1. a navíc i o dvou tříkrálových představeních Patyšpičky ve Cvikově (12.1.) a v Jablonném (13.1.). Dosáhli jsme rekordní sbírky, neboť jsme vykoledovali 28 198 Kč. 65 % této částky částečně podpoří kroužek vaření, který v prostorách klášterní kuchyně vede sestra Roberta, částečně cestu Patašpičky k české menšině v Ivanovu Selu i zájezd místních seniorů do Olomouce. Zbývajících 15 % využívá na své projekty diecézní Charita, 10 % putuje na pomoc potřebným do zahraničí, 5 % jde na celostátní projekty a 5 % pokrývá režii sbírky.

Všem dárcům děkujeme!

Barborky

Taneční soubor Patašpička a soubor staré hudby Lusatia Consort uvedly premiéry (12.1. Cvikov, 13.1. Jablonné v Podještědí) nového představení inspirovaného příběhem raně křesťanské mučednice Barbory z Nikomédie.

Představení má taneční, ale i hrané části, které na základě rakovnické hry z 18. století

přebásnil Josef Egert. Hra představila lidové tradice svázané se svátkem svaté Barbory, dala však také nahlédnout do vnitřního příběhu o hledání životního smyslu a odvahy podle něj žít.

Představení budeme reprízovat 20. 4. na Vísecké rychtě v Kravařích v rámci Velikonočního jarmarku.

 

Čekání na Čechova

 V pátek 18.1. jsme si vyzkoušeli hrát ve velkém divadle v Novém Boru. Byl to pro nás velký zážitek. Rampa přímo u podia, celá řada opon, šály, desítky světel a ochotný personál, který nám se vším pomáhal, hlediště s balkóny… Nakonec dorazilo i cca 60 diváků, kteří v hledišti pro 300 diváků působili dost opuštěně, ale prý je to pro ochotnická divadla standardní návštěvnost. Koneckonců, každá zkušenost je dobrá. To samé představení jsme pak uvedli v sobotu v podvečer i ve Cvikově v kulturním domě Sever. 

 1. 1. Vincek & Franz: Provinzdrama ANNO 1918; Ebersbach, Kino 17:00

V neděli 27.1. nás čeká (po uzávěrce) představení českoněmeckého komunitního divadla v nedalekém Ebersbachu.

Příběh je situován do období vzniku Československa v roce 1918 a sleduje příběh české a německé rodiny… Představení je dvojjazyčné a je srozumitelné pro českého i německého diváka.

Projekt komunitního divadla byl laskavě podpořen Českoněmeckým fondem budoucnosti (ČNFB) a Euroregionem Neisse-Nisa-Nysa (ERN).

 1. 2. Derniéra - Čekání na Čechova; Mařenice, OÚ 19:00

Poslední možnost shlédnout představení Čekání na Čechova budou mít diváci na sále OÚ v Mařenicích 2. 2. od 19 hodin. Představení, které jsme uvedli v listopadu v Jablonném, nás odvede daleko na východ, kde se v jedné nádražní čekárně potkávají nejrůznější lidé při čekání na vlak do Moskvy.

 1. 2. Vincek & Franz: Provinzdrama ANNO 1918; Liberec, Kino Varšava 17:00

Českou derniéru představení komunitního českoněmeckého divadla Vincek & Franz: Provinzdrama ANNO 1918 uvedeme tentokrát v kině Varšava v Liberci od 17 hodin. Jste srdečně zváni.

Projekt komunitního divadla byl laskavě podpořen Českoněmeckým fondem budoucnosti (ČNFB) a Euroregionem Neisse-Nisa-Nysa (ERN).

 

 1. 2. – 24. 2. tábor na Selešce

V neděli 17.2. odjíždíme na týdenní pobyt s dětmi na skautskou základnu na Selešce. I letos budeme mít mezinárodní dětský kolektiv čítající okolo 30 dětí. Táborová hra je situována na severoamerický kontinent, ale zatím toho moc nechceme prozrazovat. Ale také doufáme, že vydrží sněhová nadílka a že si zajezdíme na běžkách.

 1. 3. Masopust na Hochwaldu

První březnovou neděli oslavíme masopust mší svatou s dětmi v restauraci Hochwaldbaude na vrcholu hory Hvozd/Hochwald. Po agapé bude následovat karnevalový sjezd na saních/bobech do Hainu. Na závěr budeme u Spalů na Krompachu vyhodnocovat nejlepší domácí marmeládu, samozřejmě na palačinkách.

 

Za řkf

Karel Spal

Novinky - Leden 2019

Tříkrálová sbírka 4. – 6. 1.2019

Hlavní koleda Tříkrálové sbírky proběhne o prvním lednovém víkendu 5. – 6. 1. 2019. Koledovat však budeme i v prvním lednovém týdnu a koledu ukončíme až 12. a 13. ledna, kdy do kasiček vložíme dobrovolné vstupné z tanečně divadelních premiér Barborek.

65 % této částky částečně podpoří kroužek vaření, který v prostorách klášterní kuchyně vede sestra Roberta, částečně cestu Patašpičky k české menšině v Ivanovu Selu i zájezd místních seniorů do Olomouce. Zbývajících 15 % využívá na své projekty diecézní Charita, 10 % putuje na pomoc potřebným do zahraničí, 5 % jde na celostátní projekty a 5 % pokrývá režii sbírky.

Všem dárcům děkujeme!

12.1. Barborky, Cvikov, hotel Sever, 17:00

13.1. Barborky, Jablonné v Podještědí, Společenský sál, 17:00

Taneční soubor Patašpička a soubor staré hudby Lusatia Consort uvádějí premiéry nového představení inspirovaného příběhem ranně křesťanské mučednice Barbory z Nikomédie. Představení má taneční, ale i hrané části, které na základě rakovnické hry z 18. století přebásnil Josef Egert. Hra představí lidové tradice svázané se svátkem svaté Barbory, dá však také nahlédnout do vnitřního příběhu o hledání životního smyslu a odvahy podle něj žít. Hru chceme také uvést v létě 2019 pro české komunity žijící v Chorvatsku. Dobrovolné vstupné obou lednových premiér bude věnováno na účely Tříkrálové sbírky.

18.1. Čekání na Čechova, Nový Bor, divadlo, 19:00

19.1. Čekání na Čechova, Mařenice, OÚ, 19:00

Přijďte nás podpořit do Nového Boru, kde ve velkém divadle zahrajeme od 19:00 Čekání na Čechova. Představení, které jsme uvedli v Jablonném v listopadu, nás odvede daleko na východ, kde se v jedné nádražní čekárně potkávají nejrůznější lidé při čekání na vlak do Moskvy.  

27.1. Vincek a Franz, Ebersbach, Kino, 17:00

Představení komunitního českoněmeckého divadla Vincek & Franz: Provinzdrama ANNO 1918 uvedeme tentokrát v německém Ebersbachu. Příběh je situován do období vzniku Československa v roce 1918 a sleduje příběh české a německé rodiny… Představení je dvojjazyčné a je srozumitelné pro českého i německého diváka.

Projekt komunitního divadla byl laskavě podpořen Českoněmeckým fondem budoucnosti (ČNFB) a Euroregionem Neisse-Nisa-Nysa (ERN).

„V srdci paní Zdislavy“

 1. ročník výtvarné soutěže „V srdci paní Zdislavy“ pro děti ve věku 5 až 15 let.

Tématem tohoto ročníku je pohled na svatou Zdislavu jako přímluvkyni snoubenců. Výtvarné práce můžete zasílat do 31. 1. 2019 na adresu: Klášter dominikánů, Klášterní 33, 471 25, Jablonné v Podještědí (označte prosím: V srdci paní Zdislavy). Výtvarné práce budou vystaveny v ambitech kláštera dominikánů od 1. května do 31. srpna 2019. Vernisáž a vyhlášení výsledků se koná 1. května 2019. 

Přejeme všem Boží požehnání do nového roku 2019!

 

Za Centrum svaté Zdislavy

Karel Spal

Novinky - prosinec 2018

Martin sice nepřijel na bílém koni, ale první sníh napadl již na státní svátek 28. října, druhý sníh pak 19. listopadu. Rok je pomalu za námi a nyní nás čeká adventní prosinec zakončený vánočními svátky a svatým Silvestrem. Ještě před adventem se ohlédneme zpět na listopadové dění.

Na závěr října (27. 10. Zittau, 28. 10. Jablonné v P.) jsme dvakrát uvedli českoněmeckou autorskou hru Vincek a Franz: Provinzdrama anno 1918. Představení je vyústěním projektu českoněmeckého komunitního divadla Kam⫙radi pod vedením německého režiséra Andrease Hüttnera. Příběh jsme situovali do období konce první světové války a vzniku Československa, přičemž jsme chtěli zpřístupnit český i německý pohled na tehdejší události. Byli jsme mile překvapeni přijetím od diváků jak na české, tak na německé straně… Představení uvedeme ještě 27. ledna příštího roku v Ebersbachu a 9. února v liberecké Varšavě. Projekt komunitního divadla byl laskavě podpořen Českoněmeckým fondem budoucnosti (ČNFB) a Euroregionem Neisse-Nisa-Nysa (ERN).

První listopadový víkend jsme strávili společně na Jizerce, sešlo se nás celkem 26, z toho 16 dětí. V sobotu jsme si dali celodenní 27 km dlouhou tůru po vrcholcích Jizerských hor, v neděli jsme hráli hry a vydali se jen na krátkou procházku.  

 1. listopadu jsme se dopoledne sešli v petrovickém kostele Nejsvětější Trojice na brigádě. Pracujeme na drenáži podél jižní strany kostela, což je práce, na kterou nelze sehnat dotační prostředky, a proto ji děláme takto svépomocí.

Devátého listopadu vystupoval ĎAS v počernickém pivovaru v Praze se svým Čekáním na Čechova a hned druhý den jsme hru uvedli v Jablonném. Všem divákům děkujeme za milé přijetí.

 1. 11. jsme se sešli ve Lvové k první plánovací schůzce k zimnímu táboru, který se uskuteční 17. – 24. února na skautské základně Seleška v Lužických horách.

Na svatou Anežku 13. 11. nás opustila sestra dominikánka Marie Anežka Škrobánková, která strávila v Jablonném 5 let (2003 – 2008). Pohřeb sestry Anežky se konal 17. 11. ve Střelicích u Brna.

Adventní období letos vychází pouze na prosinec, první adventní neděle letos připadne na 2. 12. Přineste si s sebou adventní věnec na požehnání tuto neděli na mši svatou (od 10:00) do baziliky. Po mši svaté nás čekají ještě litanie a odpoledne v 16 hodin žehnání velkému adventnímu věnci na náměstí.

 1. 12. vystoupí na jarmarku v Jablonném Patašpička, která v rámci kulturního programu přítomné naučí francouzský tanec „Talon pointe“ a irský tanec „Every man chance“. Přijďte si zatančit.

18.12. Tradiční Adventní koncert a vernisáž v dominikánském klášteře se odehraje 18. 12. od 16 hodin. Program zahájí vernisáž výstavy Cestou necestou, kde se představí výtvarný obor místní ZUŠ vedený Markétou Váchalovou Vojtíškovou a po něm bude následovat Pohádka Zlatovláska, kdy se představí literárně - dramatický obor pod vedením MgA. Petra Sýkory a pěveckého sboru Noktuelky pod vedením Mgr. Lucie Martínkové. Představení doprovodí instrumentální těleso pod vedením pana učitele Tomáše Hybranta. Tak jako jiné roky si budete moci z adventního podvečera odnést domů „betlémské světlo“, tak si nezapomeňte vzít s sebou lucerničky.

Přejeme vám všem šťastné vánoční svátky!!!

 

Za Centrum svaté Zdislavy

Karel Spal

Novinky - listopad

Babí léto se pomalu chýlí ke konci, čeká nás měsíc listopad, který bude ukončen prosincovým prvním adventním víkendem. Sedmého října jsme oslavili svátek Panny Marie Růžencové, který je tradičně spojen s ukončením poutní sezóny. Od listopadu do konce března budeme prohlídky pro návštěvníky baziliky a dominikánského kláštera připravovat pouze pro předem ohlášené výpravy (tel. 728 093 151).

Letos vyhlašujeme již IV. ročník výtvarné soutěže „V srdci paní Zdislavy“ pro děti ve věku 5 až 15 let. Tématem tohoto ročníku je pohled na svatou Zdislavu jako přímluvkyni snoubenců. Výtvarné práce můžete zasílat do 31. 1. 2019 na adresu: Klášter dominikánů, Klášterní 33, 471 25, Jablonné v Podještědí (označte prosím: V srdci paní Zdislavy). Výtvarné práce budou vystaveny v ambitech kláštera dominikánů od 1. května do 31. srpna 2019. Vernisáž a vyhlášení výsledků se koná 1. května 2019.  

V týdnu 5. – 11.1. chystáme velký úklid baziliky po poutní sezóně, aby byla připravena na adventní období a vánoční svátky. Termín je to časný, ale na druhou stranu při tom nebudeme mrznout tak, jako když ji uklízíme v prosinci 😊. Rádi přivítáme všechny pomocníky.

 1. 10. jsme oslavili mši svatou s dětmi v kostele svatého Jana Nepomuckého ve Velkém Valtinově. Po mši svaté jsme spojili piknik s pouštěním draků na přilehlých loukách. Potěšila nás hojná účast, celkem se nás sešlo 51.
 2. – 4. 11. se chystáme na podzimní výpravu, tentokrát jsme si zarezervovali chalupu na osadě Jizerka v Jizerských horách. Uvidíme, jaké bude počasí, ale určitě bychom rádi pozorovali hvězdy v mezinárodním parku JOTO (Jizerská oblast tmavé oblohy) a vzhledem k dušičkovému termínu výpravy se i rádi pomodlili za zastřelené skauty na Jizerce v roce 1949.
 3. 11. vystoupí ĎAS (Divadelní amatérský spolek) v Kulturním centru (bývalé kino) v Jablonném od 19:00. Uvede divadelní hru Čekání na Čechova, kterou již 12. 10. odehrál v Dolním Podluží a  9. 11. s touto hrou vystoupí v Počernickém pivovaru v Praze (od 19:00). Na všechna představení jste srdečně zváni.
 1. 11. máme první přípravnou schůzku na jarní tábor v termínu 16. – 23.2. na skautské základně Seleška.
 2. 11. se rozloučíme se sestrou Guzmánou, která odchází do pražského konventu.
 3. 12. vystoupí na jarmarku v Jablonném Patašpička, která v rámci kulturního programu přítomné naučí francouzský tanec „Talon pointe“ a irský tanec „Every man chance“. Přijďte si zatančit.

První adventní neděle letos vychází na 2. 12. Přineste si s sebou adventní věnec na požehnání tuto neděli na mši svatou (od 10:00) do baziliky. Po mši svaté nás čekají ještě litanie a odpoledne v 16 hodin žehnání velkému adventnímu věnci na náměstí.

 

Za Centrum svaté Zdislavy

Karel Spal

Novinky - říjen 2018

V rámci Dnů evropského dědictví (European Heritage Days) jsme ve spolupráci s městem a Centrem svaté Zdislavy připravili (8. 9.) již 4. ročník petrovického divadelního festiválku. Program začal již v 10 hodin v bazilice sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném poutí kmotrů a kmotřenců, po níž následoval doprovodný program v bazilice, klášteru i klášterní zahradě.

Od 14 hodin pak pokračoval program v kostele Nejsvětější Trojice v Petrovicích. Diváci měli možnost shlédnout premiéru českoněmeckého komunitního divadla pod názvem Vincek a Franz: Provinzdrama anno 1918. Následovalo vystoupení dětského akrobatického cirkusu Schkolalino z Hartau a promítání českoněmeckých dokumentů z našeho příhraničí (Patrik Weissig). Následovalo divadelní představení Čekání na Čechova v podání krompašského ĎASu. Závěr festiválku patřil novoborské bluesové kapele Tetrahop, která roztančila posluchače na louce za kostelem. Markéta Váchalová Vojtíšková připravila pro děti krásnou výtvarnou dílnu a o umění plést košíky se postaraly dámy z chráněných dílen z Kytlice.

Velký dík patří rodině Žantů, kteří připravili doprovodný program k pouti v Jablonném, panu Zuzaňákovi, který nám zapůjčil vodu a elektřinu, panu Ulčovi za občerstvení, městu za spolupráci, dětem za prodej koláčů a taktéž všem vystupujícím. Na opravu kostela jsme vybrali 6 300 Kč.

Aktivity Centra svaté Zdislavy

Na zelených plakátcích v IC, ve vývěsce na bazilice či na facebookových stránkách Centra svaté Zdislavy najdete širokou nabídku jazykových kurzů (němčina, angličtina, francouzština, slovenština), taneční kroužek, výuku náboženství.

Neváhejte, jste srdečně zváni!

Závěr poutní sezóny

Intenzivní víkend nás čeká i začátkem října: 5. 10. se od 20 hodin sejde v klášteře farní rada, 6. 10. se od 11:00 koná pouť ke svaté Zdislavě – perle české šlechty a 7. 10. od 10:00 oslavíme svátek Panny Marie Růžencové, kterým každoročně ukončujeme poutní sezónu.

Drakiáda

Kdo z vás by rád navštívil kostel sv. Jana Nepomuckého ve Velkém Valtinově, tak bude mít možnost 14.10., neboť zde bude o. Pavel sloužit mši svatou od 11:30. Následovat bude piknik a pro zájemce pouštění draků na přilehlých loukách.

Vincek a Franz: Provinzdrama anno 1918

První světová válka je u konce. Byla vyhlášena Československá republika. Dva kamarádi Vincek a Franz se potkávají za zcela nových okolností.  

Představení českoněmeckého komunitního divadla pod vedením režiséra Andrease Hüttnera. Přijďte si s námi připomenout vznik ČSR před 100 lety. Obě představení uvádíme symbolicky od 19:18.   

Projekt komunitního divadla byl laskavě podpořen Českoněmeckým fondem budoucnosti (ČNFB) a Euroregionem Neisse-Nisa-Nysa (ERN).

27.10. Zittau Kronenkino

28.10. Kulturní sál Jablonné  

 

Za Centrum svaté Zdislavy

Karel Spal

More Articles ...